Skatinti reikėtų tik realią naudą vartotojams sukuriančias lengvatas

Print

klaviaturaVyriausybės posėdyje, vykusiame sausio 25 d., buvo akcentuojama, jog mažinami pridėtinės vertės mokesčio tarifai mėsai ir kitiems būtiniesiems maisto produktams turėtų būti tik tada, jei realią naudą jus tų produktų vartotojai. Tokiu akcentu buvo išreikštas Vyriausybės nepritarimas Seimo narių teiktiems siūlymams dėl PVM lengvatos taikymo. Vertinimą atlikusi Finansų ministerija teigia, jog lengvata maisto produktų kainoms ryškaus pokyčio nepadarys arba kainų mažėjimas bus tik trumpalaikis, tačiau dėl to gali sumenkti viešųjų finansų stabilumas.

Pasiūlymų svarstymų metu buvo pabrėžiama, jog Vyriausybė ne tik ribos naujų pridėtinės vertės mokesčių lengvatų atsiradimą, bet taip pat ir įvertins šiuo metų taikomų lengvatų tikslingumą, taip siekdama užtikrinti, jog būtų taikomos tik socialiai teisingos, galutiniam vartotojui realią naudą kuriančios lengvatos.

Ministrų kabineto nariai išreiškė pastebėjimą, jog šviežiai atšaldytai mėsai ir šviežiai tvenkiniuose išaugintai žuviai siūlomas 5 proc. lengvatinis PVM tarifas sukurtų kur kas palankesnes sąlygas verslui, tuo tarpu vartotojai naudos nepajustų, nors turėtų būti pagrindiniai lengvatos naudos gavėjai. Buvo suabejota ir tuo, kad PVM tarifo sumažinimas paskatintų vartojimą tiek, jog pavyktų kompensuoti dėl sumažinto tarifo negautas valstybės pajamas, kurios siektų apie 43 mln. eurų.

Vyriausybė nepalaikė ir siūlymo taikyti tokio paties dydžio, tai yra, 5 proc., lengvatinį PVM tarifą būtiniausių prekių krepšeliui, kurį sudarytų duona, miltai, makaronai, kruopos, pienas, kefyras, sviestas, šviežia mėsa, šviežia žuvis, aliejus, daržovės, vaisiai ir cukrus. Būtent toks krepšelis buvo sudarytas pagal Žemės ūkio ministerijos pateiktą sąrašą. Jei Seimas šiems siūlymams visgi pritartų, valstybės biudžetas sumažėtų apie 135 mln. Eurų.

Atsižvelgiant į praktiką, prekės ir paslaugos, kurioms sumažinamas pridėtinės vertės mokesčio tarifas, neatpinga tiek, kiek padidėja lengvata. Pavyzdžiui, nuo 2013 metų taikomas lengvatinis 9 proc. PVM tarifas laikraščiams ir žurnalams vartotojams naudos visai neatnešė, jų kainos per metus padidėjo 1,7 proc., o per ketverius metus net 36,8 proc.

Labai kritiškai buvo pažiūrėta ir į teiginį, jog PVM tarifų skirtumas yra pagrindinis veiksnys, lemiantis Lietuvos gyventojų įprotį apsipirkti Lenkijoje. Pagal Finansų ministerijos duomenys, lietuviai Lenkijoje daugiausiai įsigyja ne maisto produktų, kurių PVM tarifas netgi didesnis nei Lietuvoje – 23 %.